Aktivity našich členov

ZO16 môžeme sa vidieť aj rozprávať aj keď nie sme spolu

Ak sa chceme porozprávať a aj trochu vidieť, máme k dispozícií internetové pripojenie v počítači či dotykovom telefóne, tak sa môžeme stretnúť aj keď nie sme priamo fyzicky v kontakte.
ZO 16 zriadila online virtuálnu miestnosť, ktorá je neustále k dispozícií pre naše stretnutia.

Čo to je virtuálna miestnosť?

Je to akési miesto, priestor, miestnosť na internete, ku ktorej sa môžu pripojiť ľudia prostredníctvom svojho počítača či dotykového telefónu s pripojením na internet.

Kto sa môže stretnúť?

Každý kto má počítač alebo dotykový telefón, internetové pripojenie a potvrdí tento odkaz
pripojiť sa k online stretnutiu ZO 16
alebo má na pracovnej ploche odkaz s uvedenou adresou a ten potvrdí enterom.

Ako to prebieha?

Po potvrdení odkazu alebo položky na pracovnej ploche, sa otvorí internetový prehliadač (Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer alebo Microsoft Edge podľa toho čo kto používa). V ňom sa ukáže políčko na zadanie mena alebo prezývky a tabulátorom prejdeme na tlačidlo Vstúpiť do konferencie. Stlačíme na ňom enter alebo poklepeme v mobilnom telefóne Môže sa, v počítači objaviť aj oznam od antivírusového systému alebo aj aplikácie prehliadača o využívaní kamery. Je potrebné povoliť používanie kamery. Používanie kamery je potrebné povoliť aj v mobilnom telefóne.
V mobilnom telefóne sa môže ponúknuť inštalácia samostatnej aplikácie pre video hovory Jitsi. Môžeme ale nemusíme ju použiť. Ak sa pre ňu rozhodneme, tak inštalujeme známym postupom.

Koľko sa nás môže pripojiť?

Pripojiť sa môže naraz viacero ľudí. Presné obmedzenie nevieme. No zvyčajne je to okolo 100. Po pripojení viacerých účastníkov všetci počujú a vidia ak je to možné všetkých.

Je tam stále niekto pripojený?

Nie. Musím sa vopred dohodnúť, že napríklad stredu o 16:00 sa stretneme v miestnosti. V danom čase sa pripojí každý na svojom počítači. Nemusí sa presne dodržať čas. Môžeme sa aj počkať. Ak je po pripojení ticho, tak ste v miestnosti sám / sama.

Dá sa komunikovať aj bez videa?

Áno dá. V tomto prípade vypneme kameru priamo v okne kde prebieha stretnutie. Je tam tlačidlo – Video odpojiť / zapnúť. Potvrdíme ho enterom alebo medzerníkom v telefóne naň poklepeme.

Ako ukončím hovor?

Stačí zatvoriť okno Alt+F4 alebo zatvoriť mobilnú aplikáciu.

Pomôže mi s tým niekto?

Áno. Môžete sa obrátiť na podolinsky@unss.sk a kulikova@unss.sk.

A prečo vlastne používať tento spôsob keď máme telefón?

Môžeme sa stretnúť viacerí naraz. Môžeme sa aj vidieť, ak máme ešte dostatočné zvyšky zraku. Nemusíme pozerať na pretelefonovaný čas. Zdokonalíme si svoje zručnosti.

Prajeme veľa dobrých stretnutí
ZO 16