Spoločnosť eurobus, a. s., nevidiacim

Na základe Zmluvy o službách uzatvorenej s Košickým krajom prevádzkuje v súčasnosti prímestskú pravidelnú autobusovú dopravu v západnej časti kraja, tzn. prevažne v okresoch Košice-okolie, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves a mestskú hromadnú dopravu v mestách Rožňava, Spišská Nová Ves a v obci Smižany. Prevádzkovateľom pravidelnej diaľkovej vnútroštátnej a medzinárodnej autobusovej dopravy Spoločnosť eurobus, a. s. nie je.

V prímestskej pravidelnej autobusovej doprave využívame spolu 254 autobusov, z ktorých 47 je nízkopodlažných (18,5 percent), na základe zmluvnej povinnosti obnovovať vozidlový park sa však v najbližších rokoch očakáva navýšenie ich počtu,“ informoval vedúci odboru prímestskej a mestskej dopravy Spoločnosti eurobus, a. s., Rudolf Dzuruš. „Interiérové tlačidlá STOP, ktoré slúžia na signál vodičovi (napr. v prípade výstupu na zastávke na znamenie) majú nápis aj v Braillovom písme, rovnako ako tlačidlo, ktorým si osoby so zníženou schopnosťou pohybu môžu privolať vodiča – obsluhu výklopnej plošiny a ktoré sa nachádza pri zadných dverách. Takto vybavené sú vozidlá s rokom výroby 2016 a vyššie. Celkovo 84 autobusov. V novších vozidlách sú vyhradené sedadlá po obvode zvýraznené červeným lemovaním, hlásenie zastávok v súčasnosti v prímestskej pravidelnej autobusovej doprave zavedené nie je, vzhľadom na povinnosti vyplývajúce zo Štandardov kvality IDS Východ sa však jeho zavedenie očakáva v dohľadnej dobe.“

V mestskej hromadnej doprave využíva Spoločnosť eurobus, a. s., spolu 20 autobusov, z ktorých je 19 nízkopodlažných: 1 kus v MHD Rožňava, 19 kusov v MHD Spišská Nová Ves a Smižany, čo predstavuje 95 percent. Novšie vozidlá sú, podobne ako v prímestskej doprave, vybavené tlačidlami s nápismi aj v Braillovom písme. Hlásenia zastávok v MHD v súčasnej dobe zavedené nie je.

tlačidlo Stop s braillovým označením

tlačidlo pre spustenie plošiny pre vozík s braillovým popisom

tlačidlo pre otváranie dverí s braillovým popisom