„Spoznaj svoj kraj a nových členov ZO“

Dňa 17.9.2022 zorganizovala základná organizácia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska č.16 Košice – okolie v rámci grantového projektu ÚNSS prvý, z dvoch plánovaných autobusových zájazdov. Jeho 30 účastníkov si v tento deň užilo príjemnú jesennú prechádzku popri jazere Morské oko, vsadenom do sviežich bukových lesov pohoria Vihorlat. Počas siesty pri horskej chate bola pre ľudí zaujímavým spestrením interaktívna tabuľa, ktorá turistom sprostredkúva zvuky zvierat, žijúcich v tamojších lesoch. V popoludňajších hodinách účastníci absolvovali návštevu Zemplínskeho múzea v Michalovciach. V časti historickej expozície si mali možnosť prezrieť historický nábytok viacerých druhov a štýlov z konca 18. až začiatku 20. storočia pochádzajúci zo Zemplína aj hapticky. V najreprezentatívnejšom priestore celého kaštieľa si prezreli portrétnu sieň a slávnostnú sálu. Svoje miesto tu okrem portrétov príslušníkov rodu Sztáray a figurín v dobovom oblečení má aj historický klavír, vyhotovený približne koncom 19. storočia jedným z najlepších rakúskych výrobcov klávesových hudobných nástrojov. Vďaka veľmi ústretovej sprievodkyni múzea si mali tú česť na ňom zahrať aj dvaja naši nevidiaci členovia. Ich krátke hudobné vystúpenie bolo popri vyčerpavajúcom výklade sprievodkyne, veľmi príjemným spestrením tejto prehliadky. Veríme, že zážitky a dojmy z tohto dňa budú v účastníkoch ešte dlho a intenzívne rezonovať.
V to isté dúfame aj v súvislosti s ďalšou aktivitou projektu, ktorou bola návšteva obce Borša, kde sa dňa 5.11 2022 autobusom vybralo 20 účastníkov za žiaľ nepriaznivého daždivého počasia. Práve z tohto dôvodu bol pôvodne plánovaný popoludňajší program dňa a síce turistický výstup na hrad Veľký Kamenec zrušený a nahradený exkurziou a prednáškou v kostole, ktorý stojí na vyvýšenom mieste na okraji obce Borša, len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom. Pôvodne kostol Nanebovzatia Panny Márie, dnes kostol reformovanej kresťanskej cirkvi bol postavený už v prvej polovici 13. storočia. V tomto kostole bol pravdepodobne pokrstený aj vodca posledného protihabsburského povstania František II. Rákoczi, ktorý sa narodil v neďalekom kaštieli Rákocziovcov. Za zabezpečenie prehliadky tohto kostola a prednášky miestnym kaplánom vďačíme p. Pavlovi Károvi, členovi ZO ÚNSS č.48 Kráľovský Chlmec, ktorý v obci Borša býva. V tématike Rákocziovcov je veľmi zorientovaný a sčítaný, vďaka čomu výklad doplnil o mnoho cenných historických informácií. Tejto prehliadke kostola však predchádzala plánovaná exkurzia expozície tamojšieho kaštieľa s výkladom sprievodkyne, ktorá účastníkom pútavo priblížila život a pôsobenie Františka II. Rákocziho, históriu rodu Rákocziovcov, a tiež dejiny samotného kaštieľa, ktorý bol postavený v 16. storočí v renesančnom slohu na mieste staršieho vodného hradu. Vystavené exponáty v kaštieli boli zväčša replikami a preto bolo možné prezrieť si ich aj hapticky.
Na záver môžeme konštatovať, že realizáciou projektu sa nám aj napriek nižšiemu počtu účastníkov podarilo naplniť zámer projektu, ktorým bolo predovšetkým vytvorenie priestoru na aktivizáciu členov, podporu ich vzájomnej komunikácie a sprostredkovanie spoločných zážitkov po neľahkom období izolácie spôsobenej pandémiou. Účastníci projektu ocenili jednotlivé aktivity ako veľmi zaujímavé a užitočné a prejavili záujem o podobné podujatia aj v budúcnosti.
Projekt bol podporený finančnou dotáciou ÚNSS v grantovom kole 2022.

Lenka Kulíková
predsedníčka ZO ÚNSS č. 16 Košice – okolie

Drevené posedenie pri brehu Morského oka

Hladina Morského oka ako zrkadlo

Karpatský bukový prales - samé stromy

Minikoncert v Michalovskom múzeu - účastník výletu hrá na historickom klavíri

Záber na Morské oko cez drevené srdce - turistická atrakcia na fotografovanie

Záber na účastníkov výletu pred chatou pri Morskom oku

Záber na účastníkov pri Morskom oku

Záber na účastníkov pri interaktívnej tabuli